Różnica pomiędzy kantorami klasycznymi i internetowymi

Kantory internetowe różnią się niemal wszystkim od kantorów klasycznych. Taki opis jest jednak oczywiście dalece niewystarczający, więc warto jest się przyjrzeć różnicom szczegółowym. Za reprezentanta kantorów internetowych można przyjąć kantor online amronet.pl, jeden z najprężniej rozwijających się polskich kantorów w sieci internetowej.

Brak siedziby

Pierwsza kwestia, która można zauważyć, to oczywiście brak klasycznej siedziby. Internetowy kantor wymiany walut ma oczywiście swoja siedzibę, jak każda firma, ale my nie będziemy się w niej nigdy pojawiać. Będziemy zwyczajnie korzystać ze strony internetowej, na której wszystko załatwimy. Wygląda to bardzo podobnie do bankowości internetowej.

Zdecydowanie lepsze kursy

Każdy kantor online działa w oparciu o kurs walut online, czyli o kurs zaczerpnięty bezpośrednio z międzynarodowego rynku walutowego. Jest to kurs średni wymiany zupełnie pozbawiony jakichkolwiek narzutów ze strony podmiotów sprzedających czy kupujących waluty.

Nie ma tutaj w ogóle klasycznych spreadów, o które swoja ofertę opierają banki i klasyczne kantory. Jest jeden kurs kupna i sprzedaży, a w klasycznych kantorach jest zawsze niski kurs skupu i wysoki kurs sprzedaży.

Opłaty

W klasycznym kantorze opłaty to oczywiście przede wszystkim spread, jaki przychodzi nam zapłacić w zamian za realizację transakcji. Spread w kantorze klasycznym to zazwyczaj kilka procent wartości transakcji, czasami nawet 10%. W przypadku kantorów internetowych spread jest zastępowany prowizją od kwoty transakcji.

Prowizje te wynoszą zazwyczaj około 1% z tym, że w większości przypadków są mniejsze od tego poziomu. Oznacza to po prostu, że zapłacimy dużo mniej, jeśli skorzystamy z szybszej i wygodniejszej formy wymiany pieniędzy.

W Internecie nie możemy być anonimowi

Może się to wydawać dziwne, ale w zwykłym kantorze możemy zachować naszą anonimowość w czasie realizowania transakcji, ale w przypadku kantoru online nie ma takiej możliwości. Musimy tutaj przedstawić swoje dane w sposób satysfakcjonujący operatora i nadzór finansowy, co najczęściej oznacza po prostu podpięcie naszego konta do bankowego do konta w kantorze internetowym.

W ten sposób obowiązek dokładnego sprawdzenia klienta spada tak naprawdę na banki, co one i tak muszą zrobić, więc nie jest to dla nikogo najmniejszy nawet problem. Tym niemniej, transakcja w Internecie nie może być anonimowa.